Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Titreme Hastalığı

Titreme çoğunlukla ellerde görülürken, bazı kişilerde kollarda ve bacaklarda titreme görülebilir. Titreme şikâyetleri ilk başlarda kişiye çok fazla rahatsız etmezken, yaşın ilerlemesi ile birlikte el titremeleri, kol titremeleri, bacak titremeleri artar ve kişinin yaşam kalitesini düşürmeye başlar. Özellikle Parkinson hastalığına bağlı titremeler, kişinin yaşamını oldukça zorlaştırmaktadır.

İstirahat halindeyken oluşan titreme

Titreme (tremor) hastalığı, kişi dinlenirken gözleniyorsa genelde Parkinson hastalığından şüphelenilir. Çoğunlukla ileri yaşlarda görülen bu tip titremeler, en çok el titremesi şikâyeti olarak gözlenir. Kişi otururken, uzanırken dinlenme halinde iken özellikle ellerinde ve bacaklarında titreme görülür. Bu durum kişinin fiziksel açıdan hareketlerini sınırlamasının yanında psikolojik olarak da olumsuz etkiler gösterir.

İş yaparken oluşan titreme

Herhangi bir fiziksel aktivite durumunda özellikle ellerinde görülen titremedir. Kişi özellikle çay fincanı taşırken elindeki aşırı titreme durumundan çay fincanı ile çay tabağının ses çıkararak taşındığını görürsünüz. Kişi kollarını yukarıya kaldırdığında, herhangi bir şey taşıdığında, el titremeleri dikkat çeker. Bu tip el titremeleri genelde genç yaştaki kişilerde görülür. Genelde kalıtsal sebeplere bağlı olarak gelişen bu tip el titremeleri, “Esansiyel Tremor” başlığı altında değerlendirilir.

Aktif hareket halinde oluşan titreme

Bu iki gruptaki titreme vakalarının yanında, bir de aktif fiziksel hareket eylemi esnasında meydana gelen titreme yakınmaları vardır. Bu tipteki titreme hareketlerine çoğunlukla felç geçirme ya da şiddetli kafa travmalarının ardından veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıklarının ardından görülür.

Titreme durumu ne zaman ortaya çıkar?

Titreme, genelde gündüzleri ortaya çıkar ve aşırı hareket, sinirlilik, endişe durumlarında şiddetlenir. Uyku esnasında titreme durumu olmaz.

Titreme tedavisi;

Titreme tedavisi için, ilk önce titremenin sebepleri araştırılmalıdır. Ortaya çıkan sonuçlara göre tedavi yoluna gidilmelidir. Özellikle el titremeleri çoğu kişi tarafından ciddiye alınmaz ancak bazı titremeler Parkinson gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için, erken tanı titremelerin tedavisi için çok önemlidir. Bu sebeple titreme şikâyetleri ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

BAŞKA BİR KAYNAK

El titremesi şikayeti günümüzde sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen el titremeleri her yaş aralığında görülebilmektedir.

El titremeleri, bazı kişilerde heycan, stres, korku gibi anlarda ortaya çıkabildiği gibi, bazı kişilerde de bu etkenler olmadığı anda bile gün içinde sürekli yaşanabilmekte ve kişinin yaşam kalitesini düşürerek, iş yapma gücünü aksatabilmektedir.

El titremesi bir çok farklı sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Özellikle parkinson hastalarında dikkat çeken el titremesine bütün bedenin titremesi de eşlik eder. Bunun yanında kalıtsal sebepler yani ailesel el titremesi olarak ifade edilen el titremeleride en sık karşılaşılan sebepler arasındadır. Ailesel el titremesine tıp dilinde esansiyel tremor adı verilir. Kişi yemek yerken, yazı yazarken el titremesi sebebiyle bu fonksiyonlarda bozukluk ve aksaklıklar yaşayabilir.

Ayrıca kişinin hareket etmeği yani otururken yada uzanırken, kendiliğinden gelişen el titremeleri istirahat tremoru olarak bilinir ve genelde hareket etmeye başlandığında yok olur. Parkinson hastalıklarında baş gösteren titreme bu tip bir el titremesidir. Hastalığın ilerlemesi ile kişi hareket haline geçtiğine bile el titremeleri devam edebilir.
İnsan beyninin cerebellum isimli kısmında meydana gelen bir rahatsızlık sebebi ile de el titremeleri ortaya çıkabilir. Bu tür el titremesine intansiyon tremoru denir ve istemli hareketler sonucunda gelişir ve hedefe yaklaşırken titreme hızı artar.

El titreme çeşitlerinden en çok kadınlarda görülen psikojenik tremor adı verilen titreme, genelde psikolojik sorunlardan sonra başlar ve aniden gelişir.

El titremesi her ne kadar halk arasında, sinirdendir, heycandandır, geçer gibi düşüncelere sebep olup, önemsenmese de ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu sebeple el titremeleri dikkate alınmalı ve bir uzmana giderek, el titremelerinin hangi aralıklarla, hangi durumlarda geliştiğini ne kadar sürdüğünü ve şiddetini en ufak detayına kadar anlatılması gerekir. Bu detaylar el titremesinin altında yatan sorunun başka bir sorunla karıştırılmasını engeller ve doğru teşhisin konarak daha hızlı şekilde tedavi yoluna gidilmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Beyin Damar Tıkanıklığı başlıklı makalemizde beyin, beyin damar tıkanıklığı ve beyin tıkanıklığı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz