Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

İshal (diyare) Sorunu

İshal ‘in ne olduğunu tam olarak tanımlamak zor olmakla birlikte, sulu dışkılama, dışkılama sayısının artması olarak ifade edilebilir. İshal olmuş kişi gün içinde 250 gramdan daha fazla dışkılama yapar ve bu dışkılamanın nerdeyse yüzde yetmişi sıvı haldedir. Dünya Sağlık Örgütü, kişinin bir gün içinde üçten fazla dışkılama yapmasını ishal olarak ifade eder. Aynı zamanda anne sütü ile beslenen bebeklerde, normal dışı sık sık ve daha sulu dışkılama da ishal olarak düşünülür. İshal durumunda, kişinin bağırsağının yüzeyindeki mukoza tabası hasar görür.İshal belirtileri ile Buna genelde mikroplar veya reaksiyonun oluşmasına sebep olan enzimlerin azalması yüzünden olur. Bu azalan enzim laktaz adıyla tabir edilir. Laktaz, sütün içindeki karbonhidratın yapısında bulunan laktozun sindirilmesini sağlamaktadır.

Böyle durumlarda da dışkılama normal bir şekilde yapılamaz. Ağır ishal durumlarında 14 litre civarında sıvı kaybedilir. Bu sıvı kaybının miktarı insanın kan hacmine göre paralel seyreder. Bunun yanında ağrılı ve kanlı ishal de dizanteri olarak tanımlanabilir. Ağır ishal durumlarında aşırı sıvı kaybı önüne geçilemez ise ölümle bile sonuçlanabilir.

İSHALİN BELİRTİLERİ
• Sıvı halde sürekli dışkılama,
• Aniden dışkılama isteği duyma ve büyük abdestini tutmakta zorluk çekme,
• Çok fazla dışkılama,
• Susuzluk çekme
• Mide bulantısı ve kusma eğilimi,
• Ateşte yükselme,
• Halsizlik ve yorgunluk hissetmek,
• Karın bölgesinde ağrı ve gaz hissedilmesi ishalin belirtileri arasındadır.

İSHAL TEDAVİSİ
İshal tedavi süreci, ishalin sebebine göre değişmektedir. Bakterilerin sebep olduğu ishallerde tedavinin hastanede doktor kontrolünde yapılması gerekir. İshal özellikle bebekler için çok tehlikelidir. Bebeklerin ishal olması durumunda acilen doktora götürülmesi gerekir. İshal tedavisinde antibiyotik tedavisi faydalı olur.

Mikrobun sebep olmadığı ishal hastalığının seyri hafiftir. Böyle durumlarda ateş yükselmesi ya da kanlı dışkılama görülmez. Antibiyotik veya herhangi bir ilaç tedavisine başvurulması gerekmez. Bu tür ishaller, beslenme veya hava değişiminden dolayı meydana gelmiş olabilir. İshalden korunmak için yapılabilecek en önemli şey hijyene dikkat edilmesidir. Yemeklerden önce ve sonra mutlaka ellerin yıkanması, kişisel temizliğe önem verilmesi, yenilen meyve ve sebzelerin özenle yıkanması çok önemlidir. İshal durumlarda bol bol su tüketilmelidir. Çünkü ishal anında ve ishal sorunu ‘nda kişi çok fazla su kaybına uğrar. Bol bol ayran, çorba, meyve suları içilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Panax Nedir ? başlıklı makalemizde ginseng panax, mustafa eraslan panax nedir? ve panax ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz