Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Hipotalamus Nedir

Hipotalamus, beyin tabanında yer alan ve merkezi sinir sisteminin bir parçası olan yapıdır. Hipotalamus, vücudun bütün iç organları ile beynin diğer bölgeleri ile sinirsel bağlar kurmuştur. Söz konusu bu bölgelerle sinir lifleri vasıtasıyla iletişim kurulur. Diğer yandan salgıladığı bazı hormonlar vasıtasıyla bedendeki bütün iç salgı bezlerinin çalışmalarını denetlemekle görevlidir. Bu özellikleri sebebiyle hipotalamus, insan organizmasındaki haberleşme ve denetim sistemlerinin en mühim merkezlerinden biridir. Hipotalamus, kendisine gelen bütün sinirsel uyarıları hormonal uyarıya çevirdiği gibi, hormonal uyarıları da sinirsel uyarılara çevirebilir.
Hipotalamusun diğer fonksiyonları nelerdir?

Hipotalamus, gerçek bir iç salgı bezi olup, sinirsel merkezlidir ve otonom sisteminin bir bölümüdür. İstem dışı kontrol edilemeyen nabız hızı, kan basıncı, vücut ısısının düzenlenmesi gibi fonksiyonları yerine getiren iç organların işlevlerini otonom sinir sisteminin eş güdümünü sağlamaya yarar.

Hipotalamus susuzluk duygusunu kontrol eder mi?

Hipotalamus, susuzluk merkezine sahip olduğu için, evet susuzluk duygusunu kontrol eder. Hücreler, vücut sıvılarındaki erimelerdeki yoğunluklarda artış meydana geldiğinde bunu fark der ve su içmeye yöneltir. Tıpkı açlık duygusunda olduğu gibi susuzluk duygusu da yutak mukozasında kuruma, ruhsal etkenler gibi uyarılar sebebiyle gerçekleşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beyin Tümörleri Tedavi ve Belirtileri başlıklı makalemizde beyin tümörleri, beyin tümörü tedavisi ve iyi huylu tümörler hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz