Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Ginseng Panax

Mustafa eraslan Panax

Ginseng Panax

Mustafa Eraslan Ginseng PANAX Nedir ?

Ginseng Panax Yan etkileri ?

 Ginseng Panax Faydaları ?

Ginseng Panax İçeriği ?

Ginseng Panax Zararları ?

Ginseng Panax Tanımı ?

ve Ginseng Panax hakkında herşey..

 

 

Latincesi olan: (Panax) Amerikan ginsengi için Panax quinquefolius ve Kore ginsengi içinse Panax ginseng ismi verilmiştir. Ginseng bitkisinin botanik ismi olduğu Panax, Yunanca’da “tam iyileşme” anlamına gelen “panacea” kelimesinden türetilmektedir.

Ginseng Panax Büyük kazık köklüdür ve çok yıllık otsu bir bitki türüdür. 6-8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulur ve beyaz veya kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, ilaç olarak kullanıldığı için, Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunmasının yanı sıra, kültürü (yetiştirilmesi) de yapılmaktadır.
Piyasa şartlarında sunulan  Sibirya ginsengi olarak’ta adlandırılmış olan  Eleuterococcus senticocus, botanik bilimi açısından ginseng cinsi içinde sayılmamaktadır.

İngilizce ve türkçedeki ginseng kelimesi,Çince rénshen (kısaca; geleneksel) kelimesinden kökenini alır. Rén “insan” (adam) ve shen bir tür “ot” anlamına gelir ve; bu şekilde insan ayağına benzeyen çatallı kazık köküne atıf yapılır.

“İnsan otu” anlamındadır. Ginseng Panax Nedir? Soruları için alabileceğiniz en kesin ve net yanıtlar Wiki bloglarındadır, dünya çapında üne sahip olan Ginseng otu için detaylı bilgilere ilgili makalelerden ulaşabilirsiniz, biz Mustafa Eraslan ürünü olan Panax ürünü karışımında bulunduğu için Ginseng Panax Hakkında ‘ki bilgilere bloğumuzda yer vermiş bulunmaktayız.

İngilizce ve Türkçe söylenişi; Kanton Çincesinde jên shên (Jyutping) ve Hokkien söylenişinde “jîn-sim” olarak yapılan güney Çince söylenişinden gelir.

panax_ginseng

Ginseng panax

Panax zararları

 

Botanik/cins adı Panax ise “herşey-iyileştirme” anlamında yunanca bir kelime olup kısaca “her şeyi iyileştiren” demektir. “Panacea” kelimesi ile aynı kökeni taşımaktadır; çünkü Linnaeus bu adı koyarken Çin tıbbında bu bitkinin kas gevşetici olarak’da kullanıldığının farkındaydı ve bu sebeple bu cinse bu isim konulmuştur.

Panax ginseng,beraberinde pek çok bitki ginseng kökü olarak bilinip ve karıştırılmaktadır. En çok bilinen örnekler Xiyangshen, olarak bilinen Panax Ginsengin yakın akrabası ve neredeyse aynı etkilere sahip Amerikan Ginsengi olarak’da bilinen Panax quinquefolius dur; bunun yanında Japon ginsengi (Panax japonicus), veliaht prens ginsengi  (Pseudostellaria heterophylla), ve Sibirya ginsengi Eleutherococcus senticosusdur. Hepsinin adı ve şekli ginseng olmuş olsada bu bitkilerin her biri ayrı ve  farklı fonksiyonel yararlara sahip özelliktedir. Gerçek Ginseng Panax cinsine mensuptur.

 

Kaç Türlü Ginseng vardır ve faydaları değişir mi?

Dünya üzerinde birden çok ginseng çeşidi olup, farklı özellikler göstermesi mümkündür. Tıbbi sorunlarda tedavi formülü olarak kullanılan ginsengler insan vücudu içinde anti-kanser etkisi vardır. En yaygın çeşit ve türleri içinde Çin ginsengi, Kore ginsengi, Tropikal Snowlake ginseng, duvarsarmaşığı, Schefflera gibi daha sayamadığımız birkaç çeşit daha ginseg çeşiti vardır. Bunların her biri ayrı ayrı özellikler ve farklı iyileştirici ve tedavi edici etkileri bulunmaktadır.

Panax Ginseng nedir?

Panax ginseng bazen Kore ginseng olarak adlandırılır. Bu olgunluk yaşına ulaşmak için 4-6 yıl için yetiştirilmektedir. İnsana benzer kökleri olan ve yeşil yapraklara sahip çok yaşlı çalı anlamına gelir.

Panax Ginseng dünya üzerinde en fazla rağbet göreni olan Kore Ginseng’idir. Genellikle Çince ve Korece milletlerinin çoğu tarafından bir anti-aging etkili kök olarak kullanılır. O daha az yan etkileri ve toksin etkileri vardır. Çünkü çağımızın en popüler, en bilinen ginseng’i  Ginseng panax’tır.

Ginseng Panax’ın faydalı olduğu rahatsızlıklar?

Astım, Tüberküloz, Kanser, Kronik yorgunluk sendromu, diyabet, epresyon, erektil bozukluklar, psikolojik kaygı ve sorunlar gibi sıralayabiliriz.

Ginseng Panax hakkında yapılan araştırmalar oldukça sınırlı olmasına rağmen bitki kökünün belirli sağlık faydaları sunduğu aşikar. Bu çalışmalarla elde edilen bir takım bulgular şunlardır:

Psikofarmakoloji araştırmasına göre zihinsel aktivite uzun süreler boyunca performans artırılabilir. 30 sağlıklı genç insanın katıldığı klinik çalışmada, Panax ginseng verilerek yapılan araştırma sonucu testlerde belirli bir şekilde kıyaslanan zihinsel yorgunluk deneyiminin daha az olduğu saptanmıştır. Yapılan testlerde ortaya çıkan başka bir sonuç ise sağlıklı orta yaşlı insanlardaki yetişkin hafızasının gelişmesinde yardımcı olduğudur.

Ginseng Panax ve Erektil disfonksiyon

Ginseng Panax erektil bozukluk tedavisinde etkili  olduğu düşünülmekte, üroloji  alanında çalışma yana bir takım tıp doktorunun erektil disfonkiyonu olan 45 erkek üzerinde yaptığı testlerde sekiz hafta süreyle Ginseng Panax verilmiş. Aynı zaman süresince plasebo verilerine göre hızlı gelişmeler göstermiştir.

Erektil disfonksiyonu olan 90 erkeğin katılımında yüzde 60’i plasebo kullananların yüzde 30 ile karşılaştırıldığında semptomlarda iyileşme belirgin şekilde ortaya çıkmıştır. Ginseng Panax’ın erkeklerin iktidarsızlık sorunlarında % 60’ın üzerinde fayda gördüğü saptanmıştır.

Yabani Ginseng nedir?

Yabani ginseng özel olarak yetiştirmek için dikilmemiş kendiliğinden biten doğal olarak yetişen ginseng bitkisidir. Doğuda hemen hemen her yerde bulunabilir. Lakin yabani ginseng gün geçtikte azalmaktadır.

Dünya üzerinde ginseng maliyeti ne kadardır?

Ginseng bitki kötü fiyatları duruma, şartlara, yetiştiği yere, cinsine, azlığına-çokluğuna göre değişmektedir.  Dünya üzerinde 10 ila 100 dolar arasında fiyat aralığı olduğu düşünülsede, yüksek dereceli köklerin 10.000 dolar gibi yüksek fiyatlara ulaşan ginseng kökleri bulunmaktadır. Talebin çokluğu etkili olsada yetiştirme şekli dahi ginseng’in fiyatını etkiler.

Ginseng Panax nasıl tüketilmelidir.

Ginseng Panax çay veya türevleri yani değişik otlarla karıştırılarak çay halinde tüketildiği görülür. Tablet olarakta kullanılmaktadır. Bir çok kullanım şekli vardır. Lakin çay ve tablet halini bir arada kesinlikle alınmamalıdır. Kullanım olarak aç karnına yemekten yarım saat önce tablet halinde kullanılması önerilir. Tabletler daha iyi formülize edildiği için tablet halinde kullanılması önerilir.

Ginseng Panax saklama koşulları

Bir çok Ginseng Panax bitki kökü veya ot paket halinde saklanmalıdır. Kokusu ve özelliğinin kaçmamasına dikkat edilmelidir. Tablet halinde formülize edilmiş Ginseng Panax kutu halinde ve kapaklı olduğu için ağzı sıkı şekilde kapatılarak serin yerde saklanması yeterlidir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Melis Şahin
Ziyaretçi

Kore’den paketle Panax Ginseng kökü aldım. Türkiye’de nasıl saklamalıyım? Ne kadar süre tazeliğini koruyor?

Dr. Mustafa Eraslan
Yönetici

Merhaba Melis hanım;

Ginseng Panax , Mustafa Eraslan Panax ürünü içerisinde bulunan etkili bitkilerden bir tanesidir. Detaylı bilgi için canlı destek lütfen.

levent
Ziyaretçi

peki ne kadar etkili ve ne gibi rahatsızlıklara

Dr. Mustafa Eraslan
Yönetici

Ürün olarak içerik bilgileri ve faydaları paylaşımı için canlı desteğe başvurunuz levent bey, onun dışında en etkili özellikleri arasında kalp sağlığı ve damar yollarını açmasıyla bilinir.

hatice
Ziyaretçi

Panax hakkında birçok sahte site ve ürün mevcut hangisine güveneceğiz ve panax hakkında net genel bir bilgi yok, bilgilendirirmisiniz.

Dr. Mustafa Eraslan
Yönetici

Merhaba hatice hanım;

Lütfen orjinal Kibarlı bayilerinden almaya özen gösteriniz, çünkü taklit ürün satışı yapan birçok websiteside mevcuttur, bunlarla hukuki mücadele devam etmektedir, sağlığınızı açısından orjinal yetkili kibarlı merkezilerinden ürünlerinizi temin ediniz. Bu konuda gerekli bilgileri danışma hatlarından alabilirsiniz.

wpDiscuz