Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Bel Soğukluğu Nedir Belirti ve Tedavisi ?

Bel soğukluğu, tıp dilinde gonore diye tabir edilirken, halk dilinde bel soğukluğu olarak bilinir. Bel soğukluğu genelde cinsel ilişki esnasında karşı taraftan bulaşan ve çoğunlukla idrar yolları ile üreme organlarına yerleşen ve tedavi edilmediği takdirde kan ile vücuda yayılabilen bir hastalıktır.Bu anlamda dikkat edilmesi ve mutlaka koruyucu kondom kullanılması gereklidir, aksi takdirde bel soğukluğu ciddi enfeksiyon iltihaplarına yol açabilir.

Bel Soğukluğu Teşhisi Nasıl Konulur?

Bel soğukluğu hastalığının en kesin teşhis yöntemi, kişiden alınan irinli akıntıdan gonokoklann aranması yöntemidir. Bel soğukluğu olduğundan şüphelenilen kişiden bir miktar alınır ve lamın üzerine konulur. Akıntı sabitleştirildikten sonra özel opak mikroskopla incelenir ve inceleme sonrasında kesin tanı konur.

Bel Soğukluğu Nedenleri ?

Bel soğukluğu hastalığının oluşma, bulaşma nedeni, bel soğukluğu hastalığı olan bir kişi ile cinsel münasebete girmiş olmaktır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu hastalığı, çoğunlukla 48 saat ya da 72 saat kadar müddette kuluçka dönemini atlatarak ve klinik bulgularla meydana çıkmaya başlar. Bel soğukluğu hastalığını kapan kişinin siyeğin dış ucunda kızarıklıklar, şişlikler görülmeye başlanır. Kişi idrara çıktığında yanma hissi ile birlikte, idrar yapmakta zorlanma yaşar. Ayrıca peniste kendiliğinden veya sıkıldığında ortaya çıkan irinli akıntı gelmeye başlar.

Bunun yanında bel soğukluğu kapan kişide sürekli artan baş ağrıları, yorgunluk, halsizlik gibi şikâyetler başlar. Bel soğukluğu, kadınlarda erkeklere nazaran daha sessiz ilerler. Kadında çok fazla akıntı ortaya çıkar, kadında bunu normal bir iltihapmış gibi gördüğü için, bel soğukluğu hastalığı kaptığının farkında olmayabilir. Kadın, jinekolojik muayene olduğunda kızarıklıklar, şişliklerle şüphe uyandırılıp, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra teşhisi konur.

Bel Soğukluğu Tedavisi ?

Belsoğukluğu tedavisinde, antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Eskiden sülfamit türü ilaçlar kullanılmaktaydı. Ancak sülfamitler zamanla bakterilerin direnç göstermesine yenik düştüğü için tedavi edici özelliği artık yoktur. Kullanılan antibiyotik tedavisinin en olumlu yönü, frengi hastalığını da kamufle edebilme imkânı sağlayabilmesidir.

Bel Soğukluğundan Korunma Yöntemleri

Bel soğukluğu hastalığına yakalanmak istemiyorsanız, öncelikle tek eşlilikten yana bir yaşa tarzı seçmeniz gerekir. Zira bel soğukluğu, cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bütün bunların yanında cinsel ilişkiye girmeden önce, bel soğukluğu hastalığına maruz kalma riskiniz varsa antibiyotik tedavisi alabilirsiniz. Ayrıca cinsel münasebet sonrasında, cinsel organın bol sabunlu su ile yıkanması da bel soğukluğu hastalığından korunmak için etkili bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Diyabet Şeker Hastalığı Nedir ? başlıklı makalemizde diyabet, diyabet belirtileri ve diyabet nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz