Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Bağırsak Tıkanması ve Tedavisi ?

Bağırsak tıkanması ne demektir? Bağırsak tıkanması, dışkının bağırsak kanalında ilerleme işlevinin tam ve kalıcı olarak engellenmesiyle meydana gelir. Bağırsak tıkanması sorunu erken teşhis edilmediği durumlarda sonuçlar ölümcül olabilir. Bağırsak tıkanmaları genelde iki şekilde incelenir, mekanik ve non-mekanik bağırsak tıkanmaları olarak. Bağırsak tıkanma rahatsızlığı ilerleyişi bazen yavaş bazen de çok süratli gelişebilir. Bağırsak tıkanıklığının gelişimi üst tarafta ise bu gelişim çok hızlı olurken, alt tarafta ise bu gelişim oldukça yavaştır.

Bağırsak tıkanmasının sebepleri nelerdir?

Karın içindeki var olan tümör ya da apse benzeri bağırsak duvarına dışarıdan baskı yapılması, ülseratif kolit nedeniyle bağırsak duvarının hastalanması, daha çok yaşlılarda görülen taşlaşmış dışkılar, bağırsaklardaki veya kasıklardaki var olan fıtıklar, bağırsak tıkanmalarına neden olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Bağırsak tıkanması tedavisi Bağırsaklarda bir gün içinde 8 ila 10 litrelik bir dolaşım söz konusudur. Bağırsaklarında meydana gelen tıkanma sonucunda bu 8-10 litre sıvı dışarı atılamadığı için, yukarı geri çıkararak ağza gider ve buda mide bulantısı ile kusmayla sonuçlanır. Buradan bağırsak tıkanmasının en önemli belirtisinin kusma olduğu fikrine varabiliriz. Kusma rengi açık renk hatta renksiz ise bağırsak tıkanması üst taraftadır, şayet kusma rengi koyu yeşil gibi ise bağırsak tıkanması alt taraftadır. Kusma dışında en belirgin belirtiler ise gaz çıkaramama, çok şişmiş ve gergin, sert bir karındır.

Bağırsağı tıkanan hasta için teşhis ve tedavi nasıl yapılır?

Kişiye bağırsak tıkanması teşhisi konulduğunda, kişinin kusarak çok fazla sıvı kaybettiği düşünülerek damardan hemen sıvı takviyesine başlanır. Zira aksi takdirde kişi sıvı kaybından şoka girebilir. Ardından kişiye idrar sontası takılıp, gerekli idrar ölçümleri yapılır. Akabinde farklı kan tahlilleri yapılır ve karın röntgeni çekilir. Bunların yanında daha net bir sonuca varılması gerekiyorsa ilaçlı tomografi çekilir ve çıkan sonuçlara göre cerrahi veya ilaç tedavisine başlanır. Şayet bağırsakta kangren oluşmuş ise, kalınbağırsakta tıkanıklık meydana gelmiş ise, iki tarafta tıkanıklık oluşmuş ise bu durumlarda kesinlikle ameliyatla tedavi edilme yoluna gidilir.

Bir önceki yazımız olan Panax Nedir ? başlıklı makalemizde ginseng panax, mustafa eraslan panax nedir? ve panax ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz