Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Bağırsak Tıkanması İleus

Bağırsak tıkanması, bağırsağın içinde bulunan gıda atıklarının ileri doğru itilmesinde, farklı sebepler yüzünden meydana gelen aksaklıklara denilmektedir. Bağırsak tıkanması tam bağırsak tıkanması olabildiği gibi, bölgesel bağırsak tıkanması olarak da görülebilir. Bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklıklar, mekanik sebeplere bağlı olduğu gibi mekanik olmayan sebeplere de bağlı olabilir. Mekanik olmayan faktörler “Adinamik ileus” ve “Dinamik ileus” olmak üzere iki farklı çeşittedir.

Bağırsak tıkanmasına, gerçekleşmiş olduğu alan ve hazırlayıcı faktörler göz önüne alınmadan kısaca “îleus” adı verilir. İleusların oluşum şekillerini sınıflamak, daha kolay anlaşılır bir araştırma imkânı sağlamaktadır.

1) Mekanik ileuslar:

Bu alandaki bağırsak tıkanmalarının sebebi, bağırsakları etkilemiş olan bağırsak içi ya da bağırsak dışı mekanik sebeplerdir.

a) Bağırsakların herhangi bir alanda kendi etrafında dönmeye başlaması ile bağırsak boşluğunun boğulur. Bu esnada bağırsağı karın arka duvarına asan bölümü ve bağırsakmezenteri de bükülmeye başlar. Böyle bir durumda da bağırsağı besleyen damarda da boğulma görülür. Böylece bağırsağın o kısmında dokuların ölmesi riski gelişir. Söz konusu bütün bu olayla, halk arasında “Bağırsak düğümlenmesi” olarak ifade edilir. Bu olaya tıp alanında “Volvulus” adı verilir.

b) Bazı durumlarda ise bağırsağın bir kısmı ilerleyip, kendinden sonraki bağırsak boşluğunun içine girer.

c) Bazı durumlarda ise bağırsağın içine düşmüş olan safra taşları bağırsak tıkanmasına sebep olur. Bu tip tıkanmalar kişinin yutmuş olacağı sert, yabancı bir cisim yüzünden de olabilir.

d) Fıtık problemlerinde fıtıktan kaynaklanan bir komplikasyon olarak da bağırsak tıkanması meydana gelebilir.

e) Bağırsak etrafındaki nedbe doku bantları, yapışıklıklar, tümörler bağırsağı dışarıya doğru iterek ya da büzerek bağırsak tıkanmasına neden olur.

f) Crohn hastalığı, kolitis ülseroza vakaları, bağırsak boşluğuna doğru büyüyen bağırsak tümörleri bağırsak tıkanmasının sebeplerindedir.

2) Dinamik ileus:

Diğer adı Spastik ileus olan dinamik ileus, çok sık görülen bir vaka değildir. Bağırsağın herhangi bir kısmının kasılıp gevşeyememesi ile meydana gelir. Dinamik ileus “Üremi”, “Ağır maden zehirlenmeleri”, “Mega-kolon”, “Yaygın bağırsak ülserleri” ve “Porfirya” gibi vakalara da rastlanılmaktadır.

3) Adinamik ileus:

Bağırsak tıkanmalarının sebepleri arasında en çok rastlanılan “Adinamik ileus”tur. Adinamik ileus durumlarında, bağırsaklar kasılma kabiliyetlerini kaybedeler. Bunun neticesi olarak da bağırsak içinde barındırdığı besin artıklarını ileriye doğru itemezler.

Bir önceki yazımız olan Panax Nedir ? başlıklı makalemizde ginseng panax, mustafa eraslan panax nedir? ve panax ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz