Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri iki ayrı dalda incelenir. Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olarak. Bu tür kanserlerin ayrımını yapmak için, hücrelerin mikroskop altındaki görüntüsü incelenir. Her iki türde kanser farklı şekillerde yayılır ve farklı yöntemlerle tedavi edilir.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri
Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, küçük hücreleri akciğer kanserlerinden daha yavaş ilerler ve daha yaygındır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Bu kanser türü çoğu zaman yulaf hücresi kanseri olarak ifade edilir. Bu kanser türü küçük hücreli olmayan akciğer kanserine göre daha az görülür ve hızlı gelişip, diğer organlara sıçrama riski daha yüksektir.

Akciğer Kanserinde Risk Elementleri

Akciğer kanserinin meydana gelişi tek bir nedene bağlı değildir. Birçok araştırma sonucunda akciğer kanserinin bir çok sebebi ortaya çıkmıştır. En büyük sebep sigara kullanımıdır. Bulaşıcı bir hastalık olmayan akciğer kanserinin riskini artıran bazı etmenler vardır.
Sigara içmek
Puro içmek
Asbest maruz kalınması
Hava kirliliği gibi etkenler akciğer kanser riskini artıran faktörlerdir.

Akciğer kanserinin sebep olduğu şikâyetler

Sürekli devam eden inatçı öksürük
Şiddetli ve kalıcı haldeki göğüs ağrısı
Kan tükürmek
Nefes darlığı çekmek
Nefes alıp verirken hırıldamak
Sık sık bronşite yakalanmak
Tekrar eden zatürree vakaları
Boyunda ve yüzde şişlikler
Aninde başlayan iştahsızlık ile hızla kilo kaybı
Aşırı yorgunluk

Akciğer kanseri teşhisi

Hastanın şikâyetlerinin doğrultusunda bazı röntgen çekimleri ve testler yapılır. Balgam testleri, akciğer doksunun incelenmesi için biyopsi gibi yöntemler akciğer kanseri teşhisi için faydalı yöntemlerdir.

Akciğer kanserinin evreleri

Hastaya yapılan tetkikler sonucunda, kanser teşhisi konulursa, kanserin hangi evrede olduğu tespit edilmesi gerekir. Evrelendirme aşaması ile akciğer kanserinin yayılma alanı ve hızı belirlenir.

Akciğer kanseri çoğunlukla kemiklere ve beyne yayılır. Bu aşamada akciğer kanserinin evresini bilmek tedavinin planlanmasında çok önemli bir detaydır. Akciğer kanserinin yayılıp yayılmadığını tespit etmek için yapılan bir takım tetkikler şunlardır:

Bilgisayarlı tomografi tetkiki
Magnetik Rezonans İncelemesi
Kemik sintigrafisi; Kanserin kemiklere yayılıp yayılmadığını belirler.
Mediastinoskopi / Mediastinotomi: Mediastinoskopi ise kanserin göğüsteki lenf düğümlerine ulaşıp ulaşmadığını belirler.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanseri tedavisi, birçok farklı etkene bağlıdır. Bu etkenler akciğer kanserinin tipine, evresine, hastanın genel sağlık sorunlarına bağlıdır.

Akciğer kanseri ameliyatının ardından hasta da tespit edilecek biçimde kanser kalmayan hastalara uygulanan ek tedavi yöntemine adjuvan tedavi denir. Adjuvan tedavi yönteminin amacı, ameliyatın ardından gözle görülmeyen fakat geride kalmış olabilecek, az sayıdaki kanser hücrelerini yok etmektir. Adjuvan tedavinin uygulanıp uygulanmaması hastanın yaşına, genel sağlık durumuna bağlıdır. Ayrıca akciğer kanseri ameliyatının ardından kemoterapi, radyoterapi tedavisi de uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Panax Nedir ? başlıklı makalemizde ginseng panax, mustafa eraslan panax nedir? ve panax ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz