Panax Nedir?

Panax Nedir, Tam olarak tanımını biliyormusunuz? Devamı »

Panax Faydaları ?

Panax Faydaları Nelerdir? İnceleyiniz. Devamı »

Panax Nasıl Kullanılmalı ?

Panax kullanımı hakkında detaylı bilgi edinin. Devamı »

Panax Hediyeler !

Panax Kampanyalar.. Devamı »

 

Addison Hastalığı

Böbrek üstü bezleri, böbreklerin üzerinde bulunan, ortalama 5 gr ağırlığı olan bezlerdir. Böbrek üstü bezleri hormon sentezlemekle görevlidirler. Ufak miktarlarda üretilen bu hormonlar, aslında beden için büyük önem teşkil eder. Hatta hayatın sürdürülmesi bu hormonlar sayesinde gerçekleşir de diyebiliriz.Böbrek üstü bezleri iki bölümden oluşur. Dış ve iç olarak ayrılan böbrek üstü bezleri, dış bölümü korteks, iç bölümü medulla diye tabir edilir. Korteks bölümünde cinsel fonksiyonlar için lazım olan östrojen ve androjen, bedenin tuz ve su dengesini sağlayan mineralokortikoid hormonlar sentezlenir. Bunların yanında böbrek bezlerini bir diğer faydası ise korku, endişe, heyecan gibi durumlarda bedenin dengesini sağlamaktır.Söz konusu bu hormonların azalması halinde addison hastalığı ortaya çıkar. Dr. Thomas Addison, tarafınca tanımlanan addison hastalığı sinsi ilerleyen ve bedenin dengesini bozan bir tür hastalıktır. Addison hastalığı ile kişide halsizlik, kansızlık, kalp sorunları, kalp basıncı gibi durumlar ortaya çıkar.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Addison hastalığı yüz bin kişide 8 kişide görülen ve kadınlar ile erkeklerde eşit oranda görülen bir hastalıktır. Addison hastalığı, menopoza gren kadınlarda, kansızlık hastalığı olan kişilerde, şeker hastası olan kişilerde görülür. Bunun yanında tiroid ve paratiroid bezleri az çalışan kişiler, tiroid iltihaplanması sorunu yaşayanlar, Grave’s ve vitiligo hastalarıda risk altında olan kilerdir.

Addison Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Addison hastalığının en net belirtisi melanodermidir. Yani kişinin derisinde renk koyulaşması başlar ve kahverengi ve hatta siyah bir renk ortaya çıkar.

Bunun nedeni, hastalarda derinin koyulaşmasına sebep olan melanois uyarıcı hormonun çok fazla oranda salgılanmasıdır. Cilt rengin koyulaştığı yerler ilk etapta genelde eller, yüz ve kollardır. Bir süre sonra gövdeye doğru yayılır.

Addison hastasında, bahsedilen bu belirtilerden önce sürekli ve aşırı bir yorgunluk görülür. Bu aşırı yorgunluk addison hastalarında ilk dikkat çeken belirtidir. Bu durumda böbreküstü bezinden salgılanan aldosteron hormonunun azalması ile gerçekleşir. Bu hormon vücuttaki su ve sodyumun oranının düzenlenmesini sağlar. Addison hastası, çok fazla halsizdir ve hastalık ilerledikçe kişinin yataktan kalkacak hali kalmaz. Addison hastasının kan basıncında düşme meydana gelir ve tansiyon düşmesi ile birlikte hızla kilo kaybı başlar. Erkeklerde ise libido azlığı ile kadınlarda adet düzensizliği görülür.

Addison Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Addison hastalığının teşhisinde ilk önce hastanın şikayetleri ve öyküsü alınır. Ardından laboratuar tetkikleri, filmler ve bazı testler yapılır. Bilgisayarlı görüntüleme sistemi ile böbrek üstü bezleri izlenir. Addison hastalığı başlamış ise böbrek üstü bezlerinde aşırı büyüme veya küçülme görülür ve kireçlenmeler dikkat çeker. Tetkiklerin sonucunda serum sodyum miktarının azaldığı potasyumun yükseldiği görülmüştür. Belli bir maddenin damardan şırınga ile verilmesi sonucunda kortizol oranı ölçülür.

Addison Tedavisi

Addison hastalığının tedavisi günümüz şartlarında oldukça kolaylaşmıştır. Eksik olan hormonlar tespit edilerek, yerine konulur. Hormon tedavisinin yanında, tansiyon düşüklüğü de tedavi edilmeye başlanır. Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ve dozları kesinlikle tavsiye edilen şekilde ve oranlarda kullanılmalıdır. Tedavi süreci içinde ve sonrasında hastanın yaşam kalitesi artar ve eski sağlığına kavuşması yüksek ihtimaller içindedir.

Bir önceki yazımız olan Hipotalamus Nedir başlıklı makalemizde hipotalamus, hipotalamus nedir ve hipotalamus tümörü hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz